rok ukończenia

2020

miejsce realizacji

Poznań

Inwestor

Agrobex

Kategoria inwestycji

Biura i hotele

O inwestycji Przebudowa budynku Starej Spalarni

Inwestycja deweloperska Agrobex sp. z o.o.

 

W 1919 roku utworzono Wydział Czyszczenia Miasta i wtedy powstał pomysł budowy spalarni śmieci, które do tej pory wywożono poza miasto.

 

Kiedy po wojnie budynek popadł w ruinę i był siedzibą różnych firm oraz warsztatów, wielu ludzi zapomniało o jego wartości historycznej. W 2018 roku Prezydent Miasta Poznania podjął decyzję o jego przebudowie ze względu na zły stan techniczny. Dzięki temu teraz mieszkańcy mogą się cieszyć odnowionym obiektem, który przypomina o historii tego miasta.

 

Projekt elewacji Spalarni został wykonany z najwyższą starannością, tak, aby jak najlepiej oddać pierwotny charakter budynku. Wszystkie nieoryginalne elementy zostały usunięte, co pozwoliło na zachowanie oryginalnych kształtów stolarki i ślusarki okiennej. Wszystkie nowe drzwi i okna zaprojektowano zgodnie z ich oryginalnymi proporcjami, podziałami i łukowymi przesklepieniami. Uszkodzone fragmenty elewacji zostały wymienione, a ubytki uzupełnione, co pozwoliło na przywrócenie budynkowi dawnej świetności. Z uwagi na bardzo zły stan techniczny wyburzony został komin oraz najwyższa bryła budynku, które następnie zostały odbudowane w pierwotnym kształcie.

 

Wewnątrz budynku znajdują się przestrzenie biurowe i lokale usługowe oraz towarzyszące im pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Dzięki dwóm klatkom schodowym i dźwigowi osobowemu komunikacja w budynku jest bardzo wygodna i działa sprawnie.

 

Inwestycja ta została ukończona w 2020 roku, co oznacza, że każdy może teraz cieszyć się jej zaletami i pięknem, pamiętając jednocześnie o historii miasta. Jest to miejsce, które wzbudza pozytywne emocje i przyciąga spojrzenia poznaniaków.

 

Największe zalety inwestycji:

  • ocalenie historycznego budynku
  • przywrócenie pierwotnego charakteru elewacji
  • powstanie estetycznej i wygodnej przestrzeni biurowo-usługowej

Lokalizacja

Wilczak 20, 61-623 Poznań