◂ Wróć do listy

24/02/2023

Zakończenie renowacji Dworca Kolejowego w Opalenicy

AN 5565 - Agrobex Budowa

Z przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy projekt renowacji Dworca Kolejowego w Opalenicy! Oficjalne otwarcie dla podróżnych nastąpiło 23 lutego.

W ramach realizacji projektu udało się przywrócić budynkowi historyczne piękno –  elewacja została odnowiona z dbałością o detale architektoniczne, a bryle budynku nadano pierwotny, oryginalny kształt.

Od teraz podróżni mogą korzystać z przestronnej i komfortowej poczekalni z ławkami, w której zostały zamontowane gabloty i elektroniczne monitory z rozkładami jazdy.

W całym gmachu dworca zostało zamontowane energooszczędne oświetlenie i inteligentny system zarządzania budynkiem, pozwalającym na optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Dzięki temu dworzec jest nie tylko bezpieczny, ale i ekologiczny.

Budynek został przystosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami. Aby ułatwić im poruszanie się, dworzec został pozbawiony barier architektonicznych. Istotnym udogodnieniem dla osób niewidomych są ścieżki prowadzące z polami uwag, oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, a przy kasach urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych. Dużym ułatwieniem jest też system informacji głosowej.

Wyremontowana została przestrzeń przeznaczona na lokal handlowo-usługowy oraz pomieszczenia na piętrze budynku. Na parterze do dyspozycji pasażerów są nowoczesne toalety, które zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rearanżacji uległa też strefa wokół dworca, w której zostały postawione wiaty rowerowe.

Cieszymy się, że od 23 lutego pasażerowie mogą korzystać z odnowionego i funkcjonalnego dworca. Zadanie zostało zrealizowane na podstawie umowy z PKP S.A zawartej w połowie 2021 roku.