◂ Wróć do listy

19/08/2022

Okna PCV, konserwacja w 5 krokach

agrobex artykul 1 - Agrobex Budowa

Niezależnie od zastosowanego systemu, regularna konserwacja i pielęgnacja okien PCV jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość ich działania, wygląd i estetykę. Należy zwrócić uwagę, jakich środków czystości używamy i z jaką częstotliwością. Pamiętajcie, że regularna pielęgnacja kosztuje znacznie mniej niż naprawa i wymiana uszkodzonych okien. Przedstawiamy Wam 5 kluczowych kroków, które pozwolą zachować Wasze okna PCV w dobrym stanie przez długie lata.

1. Czyszczenie profili okiennych

Czyszczenie okien i profili okiennych jest bardzo ważne dla zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania. W zakamarkach ram oraz ruchomych mechanizmach okuć gromadzi się najwięcej kurzu oraz zanieczyszczeń. Czyszczenie powinno być wykonywane w regularnych odstępach czasu, w zależności od indywidualnych okoliczności, takich jak panujące warunki atmosferyczne.

2. Przegląd i regulacja mechanizmów

Śruby, wkręty i zawiasy muszą być dokręcone. Jest to konieczne, jeśli okno sprawia trudności przy otwieraniu. Należy być bardzo uważnym, aby uniknąć awarii mechanicznej, która spowoduje dalsze uszkodzenia. Jeśli sami nie chcemy dokonywać regulacji, możemy zlecić ją specjaliście z salonu sprzedaży okien.

3. Smarowanie okuć

Smar powinien wniknąć we wszystkie wewnętrzne części zawiasu, dzięki czemu będzie on działał bez oporu. Najważniejsze obszary, na których należy się skupić to klamki i ramy, które pozwalają na otwieranie i zamykanie okna.

4. Pielęgnacja uszczelek

Uszczelki okienne powinny być systematycznie konserwowane. W innym przypadku z biegiem lat mogą pod wpływem temperatury i nasłonecznienia sparcieć, zacząć się kruszyć i stracić swoją pierwotną elastyczność.

5. Test docisku

Test ten pomoże określić, czy wymagana jest jakakolwiek regulacja okna. Wystarczy otworzyć skrzydło okienne i pomiędzy jego ramę a ościeżnicę całego okna, wsunąć kartkę papieru. Po zamknięciu skrzydła próbujemy ją wyciągnąć. Jeżeli test wykaże, że pomiędzy elementami występują szczeliny i da się wyciągnąć papier, należy dokonać niezbędnej regulacji aż do uzyskania właściwego dopasowania.

Jeśli zainteresował Was ten temat, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z całością artykułu „Konserwacja okien PVC w 5 krokach” z Oknoplast.pl